Odjel za sociologiju
Identiteti u konfliktu

Identiteti u konfliktu

Mr. sc. Mirko Petrić održao je izlaganje s naslovom “’Weak’ Approaches Revisited: Do All the Programs in Cultural Sociology Need to be Strong?” („Ponovni posjet 'slabim' pristupima: moraju li svi programi u kulturnoj sociologiji biti snažni?“), u okviru međunarodne znanstvene konferencije Identities in Conflict, Conflict in Identities (Identiteti u konfliktu, konflikt u identitetima), koja je 16. i 17. listopada 2015. po 15. put održana na Masarykovu sveučilištu u Brnu, u organizaciji Centra za kulturnu sociologiju i Katedre za sociologiju Masarykova sveučilišta.

Konferencija je specifična po tome što je nastala kao protuteža velikim znanstvenim skupovima, na njoj se izlaže po pozivu, a svaki izlagač/ica ima ukupno 60 minuta za izlaganje i raspravu o temi. Program konferencije možete naći ovdje.

Plakat konferencije
Pročitaj više
Identiteti u konfliktu
Javna sociologija - prvo predavanje

Javna sociologija - prvo predavanje

Odjel za sociologiju već četvrtu akademsku godinu organizira ciklus javnih predavanja i tribina u Gradskoj knjižnici Zadar. Prvo predavanje u sklopu ovogodišnjeg ciklusa održao je prof. dr. sc. Dragutin Lalović (umirovljeni profesor Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu). Predavanje pod naslovom „Stari i novi fašizam“ održano je u utorak 27. listopada u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar s početkom u 18 sati.


Dragutin Lalović: „Stari i novi fašizam“

Diljem Europe prisustvujemo spektakularnom usponu radikalne ili ekstremne desnice, kao pokreta koji otvoreno i agresivno negira temeljne vrednote liberalizma i demokracije. Premda je ekstremna desnica šarolika, zajedničke su joj značajke šovinistički nacionalizam, kult nasilja, autoritarnost, ksenofobija, rasizam, mržnja prema imigrantima i izbjeglicama, eurofobija, islamofobija i antikomunizam. Je li u tome smeđem valu riječ upravo o novom fašizmu, kao ideologiji i pokretu, a ne o prolaznoj ekstremističkoj patologiji? Na tu se spoznajnu dvojbu može odgovoriti samo teorijski odgovornim suočavanjem s klasičnim likom fašizma. Takvo suočavanje podrazumijeva odbacivanje zdravorazumske samorazumljivosti (sve je jasno, može se biti samo za ili protiv), a prije svega preispitivanje ideološkog poistovjećivanja fašizma s nacizmom, u tzv. „nacifašizmu“. Zaključno: bez primjerenog poimanja (novog) fašizma nema niti može biti smislenoga i djelotvornog (novog) antifašizma.

Pročitaj više
Javna sociologija - prvo predavanje
Združeni studiji na Sveučilištu u Zadru kao primjer dobre prakse

Združeni studiji na Sveučilištu u Zadru kao primjer dobre prakse

Mr. sc. Mirko Petrić održao je 2. listopada 2015. izlaganje s naslovom „Združeni studiji na Sveučilištu u Zadru kao primjer dobre prakse“. Izlaganje je održano u okviru Informativnog dana i radionice za združene studije, koji su održani 1. i 2. listopada 2015. u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu. Organizatori skupa bili su Sveučilište u Splitu, Agencija za mobilnost i EU programe, Erasmus plus i Austrijska nacionalna agencija za studentske razmjene OeAD, a sudionici/e su bili kolege/ice sa sveučilišta u Splitu, Zadru i Rijeci.

Program skupa možete vidjeti ovdje.
Pročitaj više
Združeni studiji na Sveučilištu u Zadru kao primjer dobre prakse
Međunarodna znanstvena konferencija „Sloboda i nužnost“

Međunarodna znanstvena konferencija „Sloboda i nužnost“

U organizaciji Regionalnog centra Split Instituta društvenih znanosti „Ivo Pilar“ i Sveučilišta u Zürichu, 3. i 4. listopada 2015. održana je međunarodna znanstvena konferencija „Freedom and Necessity: Class Differences, Lifestyles and Coping Strategies in the Times of Economic Crisis“ („Sloboda i nužnost: klasne razlike, životni stilovi i strategije svladavanja poteškoća u vremenu gospodarske krize“).

Konferencija je održana u Splitu, u okviru međunarodnog znanstvenog projekta „Life-Strategies and Survival Strategies of Households and Individuals in South-East European Societies in the Times of Crisis” („Životne strategije i strategije preživljavanja kućanstava i pojedinaca/ki u društvima jugoistočne Europe u vremenu krize“), koji se financira iz sredstava programa SCOPES Švicarske nacionalne zaklade za znanost.

Na konferenciji je, u različitim timovima i radnim skupinama, izlagalo više članova i članica Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru, koji/e su bili zastupljeni/e sljedećim referatima:

Predrag Cvetičanin (Fakultet Sporta i Turizma TIMS, Novi Sad), Inga Tomić-Koludrović (Institut društvenih znanosti „Ivo Pilar“, Split), Mirko Petrić (Sveučilište u Zadru) : „Household strategies in different parts of social space in South-East European societies“ („Strategije kućanstava u različitim dijelovima društvenog prostora u društvima jugoistočne Europe“).

Puzek, Ivan (Sveučilište u Zadru), Augustin Derado (Institut društvenih znanosti „Ivo Pilar“, Split): „Young adults in South-East European societies: Household capitals and transitions to adulthood“ („Mladi odrasli u društvima jugoistočne Europe“).

Mirko Petrić i Željka Zdravković (Sveučilište u Zadru), Inga Tomić-Koludrović (Institut društvenih znanosti „Ivo Pilar“, Split): „Tastes and constraints: Cultural participation in four South-East European countries“ („Ukusi i ograničenja: kulturna participacija u četiri zemlje jugoistočne Europe“).

Krešimir Krolo, Sven Marcelić i Željka Tonković (Sveučilište u Zadru): „Intergenerational transmission of cultural capital: The case of Zadar (Croatia)“ („Međugeneracijski prijenos kulturnog kapitala: Slučaj Zadra (Hrvatska)“.

Valerija Barada (Sveučilište u Zadru), Jaka Primorac (Institut za razvoj i međunarodne odnose, Zagreb), Edgar Buršić (Sveučilište Juraj Dobrila – Pula): „'Workstyle' strategies in the cultural not for profit sector: The case of Croatia“ („Strategije 'radnog stila' u neprofitnom kulturnom sektoru: slučaj Hrvatske“).

Više o programu i izlaganjima možete naći u knjizi sažetaka, koju možete preuzeti ovdje.
Pročitaj više
Međunarodna znanstvena konferencija „Sloboda i nužnost“
Studije slučajeva

Studije slučajeva

Mr. sc. Mirko Petrić održao je 28. rujna 2015. uvodno izlaganje i vodio razgovor o angažiranom dizajnu s Dejanom Dragosavcem Rutom, u povodu njegove retrospektivne izložbe „Studije slučajeva“, koja se održava u Multimedijalnom kulturnom centru u Splitu. Razgovor se vodio u Galeriji umjetnina Split.

Predavanje i izložba dio su programa "Kad netko kaže" udruge civilnog društva Platforma 9,81, a organizirani su u partnerstvu s Multimedijalnim kulturnim centrom Split i Odsjekom za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije Split, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva i Grada Splita.

Više o izložbi možete doznati ovdje.
Pročitaj više
Studije slučajeva
Dva javna predavanja na Odjelu za sociologiju

Dva javna predavanja na Odjelu za sociologiju

Odjel za sociologiju, u suradnji s Istraživačkim centrom GONG-a, Vas poziva na dva javna predavanja u sklopu Regionalne škole policy analize koja se odvija u Zadru od 5. do 9. listopada 2015. godine.

Prvo predavanje će održati prof. dr. sc. Andrea Bassi sa Sveučilišta u Bologni, a pod nazivom Playing it smart – quantification of social impact of progressive policies, social activism and entrepreneurship.

Predavanje će se održati u utorak, 6. 10. 2015. u 15,00h u IMPACT centru.


Drugo predavanje će održati Marko Krištof, ravnatelj Državnog zavoda za statistiku, a pod nazivom Tranzicija iz federalnog u nacionalni te u supranacionalni statistički sustav: primjer Hrvatske 1990.- 2015.

Predavanje će se održati u srijedu, 7. 10. 2015. u 12,00h u IMPACT centru.
Pročitaj više
Dva javna predavanja na Odjelu za sociologiju
Regionalna škola policy analize - Zadar, 5. - 9. 10. 2015.

Regionalna škola policy analize - Zadar, 5. - 9. 10. 2015.

Od 5. do 9. listopada 2015. godine u Zadru će se održati Regionalna škola policy analize koju organizira Istraživački centar GONG - a u suradnji s Odjelom za sociologiju Sveučilišta u Zadru. Tema ovogodišnje škole je "Moć broja u političkom odlučivanju i policy analizi", s fokusom na kritičkom razumijevanju i primjeni kvantitativnih istraživačkih metoda u policy istraživanjima i javnom zagovaranju.

Škola je namijenjena prvenstveno istraživačima iz organizacija civilnog društva, ali je otvorena i zainteresiranim znanstvenicima, a zamišljena je kao kombinacija predavanja, rasprava i vježbi koje će sudionicima približiti praktične dobiti i izazove od korištenja kvantitativnih podataka i metoda u svom radu usmjerenom na promišljanje i poticanje pozitivnih durštvenih promjena. Sudionici dolaze iz Hrvatske, Makedonije, Srbije i Bosne i Hercegovine.

S Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru sudjeluje nekoliko nastavnika i studenata. Dio programa bit će otvoren za zainteresiranu stručnu javnost. Cjelokupni program se održava u IMPACT centru u Zadru.

Program Regionalne škole možete pronaći ovdje.
Pročitaj više
Regionalna škola policy analize - Zadar, 5. - 9. 10. 2015.
Prijem studenata prve godine preddiplomskog studija

Prijem studenata prve godine preddiplomskog studija

U ponedjeljak 5. listopada 2015. godine će se održati prijem studenata prve godine preddiplomskih studija na Sveučilištu u Zadru.

Studente će prvo pozdraviti rektorica Sveučilišta, prof. dr. sc. Dijana Vican u Svečanoj dvorani, a nakon toga je predviđeno primanje studentata sociologije u predavaonici 121.

Raspored je sljedeći:

- 9:00 sati, Svečana dvorana – rektorica prima studente prve godine jednopredmetnih preddiplomskih studija

- 9:45 sati , Svečana dvorana – rektorica prima studente prve godine dvopredmetnih preddiplomskih studija

- 10:45 sati, Odjel za sociologiju, predavaonica 121 – pročelnik prof. dr. sc. Saša Božić sa suradnicima prima studente prvog (a1) predmeta dvopredmetnog studija sociologije

- 11:45 sati, Odjel za sociologiju, predavaonica 121 – pročelnik prof. dr. sc. Saša Božić sa suradnicima prima studente drugog (a2) predmeta dvopredmetnog studija sociologije
Pročitaj više
Prijem studenata prve godine preddiplomskog studija
Međunarodna radionica SSASea

Međunarodna radionica SSASea

Odjel za sociologiju Sveučilišta u Zadru suorganizira radionicu u okviru međunarodne znanstvene mreže Social Science and the Sea pod nazivom SSASEA- SOCIAL SCIENCE AND THE SEA. MARITIME RESEARCH IN A COMPARATIVE PERSPECTIVE.

Dvodnevna radionica će se održavati 1. i 2. listopada u Szczecinu, Poljska.

Program radionice možete pogledati ovdje.
Pročitaj više
Međunarodna radionica SSASea
12. konferencija Europskog sociološkog društva - 12th Conference of the European Sociological Association

12. konferencija Europskog sociološkog društva - 12th Conference of the European Sociological Association

Na 12-oj konferenciji Europskog sociološkog društva - 12th Conference of the European Sociological Association 'Differences, Inequalities and Sociological Imagination' održanoj u Pragu, Češka Republika od 25. do 28. kolovoza 2015. godine nizom je izlaganja sudjelovala nekolicina članova i članica Odjela za sociologiju: doc. dr. sc. Valerija Barada, doc. dr. sc. Karin Doolan, dr. sc. Krešimir Krolo, dr. sc. Sven Marcelić, mr. sc. Mirko Petrić, Ivan Puzek, mag. soc, te dr. sc. Željka Zdravković.

Održali su sljedeća izlaganja:

Barada, Valerija; Primorac, Jaka (Institut za razvoj i međunarodne odnose): "In the golden cage of creative industries: Public-private valuing of female creative labour"

Dolenec, Danijela (Fakultet političkih znanosti); Doolan, Karin; Žitko,Mislav: "Class analysis in Croatia: silences and futures".

Krolo, Krešimir; Puzek, Ivan: "Gaming Alone? Participatory Dimensions of Social Capital in Croatia's Video Gaming Population"

Marcelić, Sven; Barada, Valerija; Zdravković, Željka: "Youth on Croatian islands: Double institutional dependency and local reproduction of structural inequalities"

Petrić, Mirko: "The Extended Case Method in Visual Research"

Petrić, Mirko; Tomić-Koludrović, Inga (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar): "Youth in Croatia before and after the postsocialist transition: from convergence to convergence?"

Tomić-Koludrović, Inga (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar), Petrić, Mirko, Zdravković, Željka: "A move to modernity: Women in Croatia after the postsocialist transition"

Puzek, Ivan; Derado, Augustin (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar): "Household capitals and life-strategies of youth in Croatia: the results of a 2015 survey"


Informacije o Konferenciji možete pronaći ovdje, program možete naći ovdje, a knjigu sažetaka ovdje.
Pročitaj više
12. konferencija Europskog sociološkog društva - 12th Conference of the European Sociological Association
First5051525355575859Last

Content