Odjel za sociologiju

Datum: 26. travnja 2024.

 

Naslov: Održana prva međunarodna konferencija RethinkBlue

 

Ovaj se tjedan na Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru održala prva međunarodna konferencija „RethinkBlue“ u organizaciji COST Akcije CA22122 – Rethinking the Blue Economy: Socio-Ecological Impacts and Opportunities, organizirana s potporom COST - European Cooperation in Science and Technology, Sveučilišta u Zadru te Hrvatske zaklade za znanost.

Na konferenciji su sudjelovali mnogi međunarodni stručnjaci iz područja Plave ekonomije, kao platforme za istraživanje višestrukih društvenih, ekoloških i ekonomskih aspekata korištenja mora, od koristi do sukoba/izazova. Plava ekonomija također može postati način kritičkog sagledavanja utjecaja iskorištavanja oceana i vađenja resursa na lokalne zajednice u skladu s konceptom Plave pravde.

Na konferenciji je sudjelovao i Mislav Škacan sa posterskim izlaganjem naslova „Aquaculture and local communities: contradictions, conflicts and synergies in the Croatian Adriatic Sea“. Korišteni su podaci dobiveni kroz HRZZ projekt „Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima“. Više o konferenciji možete pročitati na poveznici

 

 


Datum: 8. travnja 2024.

 

Naslov: Sudjelovanje na skupu Adriatic Mariculture

 

U Zadru se 8. travnja 2024. održao I. znanstveno – stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem posvećen marikulturi u Jadranskom moru – Adriatic Mariculture na kojem je sudjelovao Mislav Škacan sa posterskim izlaganjem naslova „Društveni aspekt razvoja marikulture na Jadranu: kako izgledaju odnosi sa lokalnim zajednicama?“. Korišteni su podaci dobiveni kroz HRZZ projekt „Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima“. Više o skupu možete pročitati na poveznici.

 

 


Datum: 9. veljače 2024.

 

Naslov: Sudjelovanje na međunarodnoj metodološkoj edukaciji ECPR

 

Od 5. do 9. veljače doktorand Mislav Škacan sudjelovao je na metodološkoj edukaciji ECPR Winter School koja se održavala hibridno. Tema edukacije je bila analiza slučaja. Edukacija je bila organizirana na principu dnevnih radionica na kojem je voditelj prikazivao teorijsku pozadinu ovog metodološkog pristupa te prikazivao analize gotovih podataka. Također su se dijelila istraživačka iskustva i budući planovi polaznika. Doktorand je stekao temeljna znanja iz ovog područja te je predstavio planove za svoje vlastito istraživanje.

 

 


 

Datum: 20. prosinca 2023.

 

Naslov: Intervju za Lanternu - Glasnik Sveučilišta u Zadru

 

Voditelj projekta dr. sc. Dražen Cepić dao je intervju za Lanternu - Glasnik Sveučilišta u Zadru u kojem je prezentirao RethinkBlue kao jedinu mrežu na ovogodišnjem natječaju COST-a koja je izabrana za financiranje i ima nositelja iz Hrvatske. Više na linku: https://morepress.unizd.hr/journals/index.php/lanterna

 

 


 

Datum: 5. prosinca 2023.

 

Naslov: Održan radni sastanak istraživačkog tima projekta

 

Istraživački tim okupio se na radnom sastanku na kojem su prezentirane dosadašnje dionice terenskog rada kao i konferencijska izlaganja članova tima u 2023. godini. Dogovoreni su sljedeći koraci u smjeru pripreme znanstvenih radova za objave u časopisima.

 

 


Datum: 22. studenog 2023.

 

Naslov: Nastavak terenskog rada i prikupljanja podataka u sklopu dionice „Utjecaj razvoja akvakulture na lokalne zajednice hrvatskog dijela Jadranskog mora“

 

Suradnik na projektu, doktorand mag. soc. Mislav Škacan ovaj tjedan provodi na terenu u Velebitskom kanalu gdje je nastavio prikupljanje podataka u svrhu istraživanja „Utjecaj razvoja akvakulture na lokalne zajednice hrvatskog dijela Jadranskog mora“ koje se provodi u sklopu projekta. Metoda prikupljanja podataka su intervjui sa različitim akterima, a ovo je druga od nekoliko studija slučaja koje će provesti diljem Jadrana u svrhu boljeg razumijevanja odnosa razvoja akvakulture i lokalnih zajednica.

 

 

 


Datum: 9. studenog 2023.

 

Naslov: Započelo prikupljanje podataka u sklopu dionice „Utjecaj razvoja akvakulture na lokalne zajednice hrvatskog dijela Jadranskog mora“

 

Ovaj tjedan suradnik na projektu doktorand mag. soc. Mislav Škacan provodi na terenu u mjestu Kali na otoku Ugljanu, gdje je započeo prikupljanje podataka u svrhu istraživanja „Utjecaj razvoja akvakulture na lokalne zajednice hrvatskog dijela Jadranskog mora“ koje se provodi u sklopu projekta „Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima“. Metoda prikupljanja podataka su intervjui sa različitim akterima, a ovo je prva od nekoliko studija slučaja koje će provesti diljem Jadrana u svrhu boljeg razumijevanja odnosa razvoja akvakulture i lokalnih zajednica.

 


Datum: 30. listopada 2023.

 

Naslov: Održan kick-off sastanak istraživačke mreže „Rethinking the Blue Economy: Socio-Ecological Impacts and Opportunities“ (RethinkBlue)

 

Početkom ovog tjedna, 30.10.2023., se u Briselu održao kick-off sastanak istraživačke mreže „Rethinking the Blue Economy: Socio-Ecological Impacts and Opportunities“ (RethinkBlue) koja okuplja znanstvenike iz 31 države. Na sastanku je Upravni odbor mreže za predsjednika akcije izabrao doc.dr.sc. Dražena Cepića s Odjela za sociologiju, a za nositelja je Akcije izabrano Sveučilište u Zadru.

Rethinkblue je jedna od 70 istraživačkih mreža (tzv. COST Akcija) koje se od 1.11.2023. započinju financirati kroz EU program financiranja znanosti i istraživanja „COST - European Cooperation in Science and Technology“ u okvirnom iznosu od 600,000 EUR za 4 godine. Mreža je odabrana za financiranje u kompetitivnom natječaju na kojem je stopa uspjeha bila 18%, pri čemu je doc.dr.sc. Dražen Cepić bio glavni predlagač projektnog prijedloga.

Rethinkblue je jedina mreža na ovogodišnjem natječaju koja je selektirana za financiranje i koja ima nositelja iz Hrvatske. Također je prva ikad COST mreža kojoj će Sveučilište u Zadru biti noseća institucija.

 


Datum: 13. listopada 2023.

 

Naslov: Sudjelovanje na konferenciji Velebitski škamp: neispričana priča

 

U Ražancu na Trgu kod crkve Gospe od Ružarija održana je konferencija Velebitski škamp: neispričana priča koja je između ostalog stavila u fokus osnivanje ribarske zadruge Velebitski škampioni. Na konferenciji je sudjelovao i suradnik na projektu Branko Ančić s izlaganjem 'U ribara mokre gaće' u sklopu kojeg je predstavio neke od rezultata istraživanja.  

 

 


Datum: 15 rujna 2023.

 

Naslov: Sudjelovanje na konferenciji International Council for the Exploration of the Sea (ICES)

 

Od 11. do 14. rujna 2023. u gradu Bilbao u Španjolskoj odvila se godišnja konferencija International Council for the Exploration of the Sea (ICES). Na kongresu su sudjelovali suradnik na projektu Mislav Škacan i voditelj projekta Dražen Cepić koji su u suautorstvu s Brankom Ančićem s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu izradili poster priopćenje „Local Ecological Knowledge of SSF fishers in Croatia: socioeconomic factors, support for sustainable management tools, and long-term career prospects“, na osnovi podataka dobivenih kroz projekt. 

 


Datum: 4 rujna 2023.

 

Naslov: Održan koordinacijski sastanak projektnog tima

 

Početkom rujna, održan je on-line koordinacijski sastanak projektnog tima na kojem su članovi izvijestili kolege o rezultatima svojeg rada, održanim izlaganjima na konferencijama te planovima za nadolazeće razdoblje. Izrađen je plan aktivnosti za nadolazeće projektno razdoblje te su usuglašeni planirani sljedeći radni zadaci i aktivnosti. 

 


Datum: 7. srpnja 2023.

 

Naslov: Sudjelovanje na 39. bianualnom kongresu Europskog udruženja za ruralnu sociologiju, na temu „Kriza i budućnost ruralnih područja“

 

U Rennesu se održava 39. bianualni kongres Europskog udruženja za ruralnu sociologiju, na temu „Kriza i budućnost ruralnih područja“. Na kongresu sudjeluje doc.dr.sc. Dražen Cepić s priopćenjem “Resilience factors of small-scale fisheries in Croatia: livelihood diversification, family, and modes of association” koje izlaže u suautorstvu s doc.dr.sc. Brankom Ančićem s Instituta za društvena istraživanja. Rad je baziran na podacima s HRZZ projekta „Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima“.  Program je dostupan na poveznici: https://esrs2023.institut-agro-rennes-angers.fr/program

 


Datum: 29. lipnja 2023.

 

Naslov: Sudjelovanje na konferenciji MARE Conference People & the Sea XII na temu „Blue Fear: navigating ecological, social and existential anxieties during the Anthropocene“

 

Ovaj tjedan u Amsterdamu se održava konferencija MARE Conference People & the Sea XII na temu „Blue Fear: navigating ecological, social and existential anxieties during the Anthropocene“. Na konferenciji izlažu naši docenti Dražen Cepić i Ivan Puzek s predavanjem „Power and precarity in Croatian large-scale fisheries: working conditions, health, identities“ u kojem izlažu podatke sa projekta. Više na poveznici: https://marecentre.nl/

 

 


Datum: 1. lipnja 2023.

 

Naslov: Sudjelovanje na konferenciji European Association of Fisheries Economists na temu „Fisheries economics in times of troubled waters: pandemic, war and climate change meet the landing obligation, Brexit and blue growth“

 

Ovaj tjedan se u Ateni održava konferencija European Association of Fisheries Economists na temu „Fisheries economics in times of troubled waters: pandemic, war and climate change meet the landing obligation, Brexit and blue growth“. Na konferenciji izlažu voditelj istraživanja dr. sc. Dražen Cepić i suradnik na projektu dr. sc. Ivan Puzek s predavanjem „Dimensions of non-compliance in capture fisheries: personal networks, trust, economic vulnerability, and values“ u kojem izlažu podatke s projekta.

 

 


Datum: 20. svibnja 2023.

 

Naslov: Predavanje u okviru IX. Nacionalnog kongresa Hrvatskog sociološkog društva

 

U Splitu se 19. i 20. svibnja 2023. odvio IX. Nacionalni kongres Hrvatskog sociološkog društva na temu „Hrvatska: podvojeno društvo?“. SOCFISH projekt su predstavili Dražen Cepić, Sven Marcelić i Mislav Škacan s izlaganjem „Tko uništava morske i obalne resurse? Atribucija krivnje između različitih sektora ribarstva i lokalne zajednice“.

 

 

 


Datum: 28. travnja 2023.

 

Naslov: Sudjelovanje na sastanku radne grupe u okviru Fish-X projekta (Horizon Europe)

 

Doc.dr.sc. Dražen Cepić je 28.4.2023. sudjelovao na sastanku radne grupe u okviru Fish-X projekta (Horizon Europe), na temu „Looking into the future: Small-Scale Fisheries Digitalization in the Mediterranean Sea”.

Cilj sastanka bio je okupiti stručnjake za ribarstvo i predstavnike nacionalnih i Europskih maritimnih upravljačkih tijela, kako bi se kroz diskusiju iznašli najbolji načini za provođenje digitalizacije u okviru  mediteranskog malog ribarstva.

Kao pozvani panelist, doc.dr.sc. Dražen Cepić je predstavio rezultate istraživanja dobivene kroz projekt.

 

 


Datum: 26. travnja 2023.

 

Naslov: Predavanje u okviru Festivala znanosti

 

U srijedu, 26. travnja, održalo se predavanje naslova "Ribanje i ribarsko prigovaranje u sociološkim istraživanjima" koje je organizirano u sklopu Festivala znanosti na temu "Priroda i društvo". Festival se održava na raznim lokacijama od 24. - 29. travnja 2023. Voditelj istraživanja dr. sc. Dražen Cepić, zajedno sa suradnicima na projektu dr. sc. Svenom Marcelićem, dr. sc. Ivanom Puzekom te mag. soc. Mislavom Škacanom, održao je predavanje za javnost u kojem je pojasnio specifičnosti raznih kategorija ribarstva i ribolova na Jadranu te predstavio rezultate koji se odnose na procjenu štetnost pojedinih metoda i alata u ribarstvu te ribolovu kao i ilegalnim praksama. 

 

 

 


Datum: 30. ožujka 2023.

 

Naslov: Sudjelovanje na 14. Međunarodnoj konferenciji o akvakulturi u Vukovaru

 

Od 29. do 31. ožujka 2023., doktorand na projektu „Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima“ mag. soc. Mislav Škacan sudjeluje na 14. Međunarodnoj konferenciji o akvakulturi koja se održava u Vukovaru, a u organizaciji Hrvatske gospodarske komore u suradnji s Institutom Ruđer Bošković, Hrvatskim veterinarskim institutom, Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Veterinarskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Prehrambeno-tehnološkim fakultetom Osijek, Fakultetom agrobiotehničkih znanosti Osijek, Veleučilištem “Lavoslav Ružička” u Vukovaru i Sveučilištem u Dubrovniku uz pokroviteljstvo Ministarstva poljoprivrede. Konferencija je važan susret gospodarstvenika iz sektora akvakulture, znanstvenika, državne administracije i ostalih dionika iz Republike Hrvatske, EU i susjednih zemalja te se kroz međusobni dijalog nastoji postići bolja suradnja kao i sinergija u rješavanju izazova i stvaranja boljih uvjeta za razvoj sektora akvakulture. Doktorand Mislav Škacan je u okviru poster sekcije predstavio plan istraživanja naslova „Društvena dimenzija razvoja akvakulture: kako razvoj akvakulture utječe na lokalne zajednice na Jadranu“, a koje se provodi u okviru projekta „Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima“ koji se provodi na Odjelu za sociologiju pod financiranjem Hrvatske zaklade za znanost.

 

 


Datum: 24. veljače 2023.

 

Naslov: Izlaganje u okviru projekta Fish-X (Horizon Europe)

 

Danijel Kanski, član SOCFISH tima, je bio keynote govornik na webinaru „How digital technologies can support small-scale fisheries in the Adriatic Region“, održanog 24.2.2023. u okviru projekta Fish-X (Horizon Europe). Danijel je u predavanju prezentirao podatke iz anketnog istraživanja ribara provedenog u okviru SOCFISH projekta.

 

 

 


Datum: 20. veljače 2023.

 

Naslov: Medijsko praćenje projekta SOCFISH

 

Nedavno predavanje "Kriza i budućnost hrvatskog ribarstva" održano u okviru programa Javna sociologija u Gradskoj knjižnici Zadar bilo je i medijski popraćeno. Izdvajamo prilog na TV Diadora: LINK, reportažu u emisiji Pomorska večer na HR Radio-Radio Zadar: LINK, i vijest u Zadarskom listu: LINK.

 


Datum: 17. veljače 2023.

 

Naslov: Sudjelovanje na završnoj konferenciji projekta „Izgradnja održivosti priobalnog ribarstva u Republici Hrvatskoj“ u organizaciji WWF Adria

 

Od 14. do 16. veljače 2023., voditelj projekta doc.dr.sc. Dražen Cepić sudjelovao je na završnoj konferenciji projekta „Izgradnja održivosti priobalnog ribarstva u Republici Hrvatskoj“, u Rakovici. Konferencija u organizaciji nositelja projekta, WWF Adria, je uključivala dionike iz vladinog i ne-vladinog sektora, znanosti i visokog obrazovanja te predstavnike ribara. Doc.dr.sc. Dražen Cepić je u okviru diskusije predstavio rezultate anketnog istraživanja provedenog u okviru projekta „Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima“ koji se provodi na Odjelu za sociologiju pod financiranjem Hrvatske zaklade za znanost.

 


Datum: 16. veljače 2023.

 

Naslov: Održana virtualna SOCFISH radionica sa međunarodnim stručnjakom za ribarstvo prof. Joseom Pascual Fernandezom

 

U četvrtak, 16. veljače, održala se radionica sa prof. Joseom Pascual Fernandezom sa Sveučilišta u La Laguni, Tenerife, Španjolska na temu predstojećih faza terenskog prikupljanja podataka na projektu: a) mrežne analize i b) kvalitativnog pristupa. Istraživački tim je ukratko predstavio istraživački plan te je prof. Fernandezu predstavljen kontekst ribarstva i akvakulture na Jadranu. Nakon toga, razvila se diskusija uz sugestije prof. Fernandeza koji se temama ribarstva bavi više desetljeća. Spomenute su i mogućnosti buduće suradnje na znanstvenim istraživanjima, uspoređivanju podataka te izradi i objavljivanju publikacija. 

  

 


Datum: 10. veljače 2023.

 

Naslov: Sudjelovanje na međunarodnoj metodološkoj edukaciji ECPR u Belgiji > 6.2.2023. - 10.2.2023.

 

Od 6. do 10. veljače doktorand na SOCFISH projektu mag. soc. Mislav Škacan sudjelovao je na metodološkoj edukaciji ECPR Winter School na KU Leuven u Belgiji. Tema edukacije je bila područje analize društvenih mreža, službenog naslova "Social Network Analysis". Edukacija je bila organizirana na principu radionica na kojem su se dijelila istraživačka iskustva i planovi, iznosila teorijska pozadina ovog metodološkog pristupa te analizirali gotovi podaci. Doktorand je stekao temeljna znanja iz ovog područja te je predstavio planove za svoje vlastito istraživanje.    

 


Datum: 9. veljače 2023.

 

Naslov: Održana Javna sociologija - Kriza i budućnost hrvatskog ribarstva

 

U multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar, održala se Javna sociologija pod nazivom Kriza i budućnost hrvatskog ribarstva. Tom su prigodom voditelj projekta doc. dr. sc. Dražen Cepić te suradnici doc. dr. sc. Branko Ančić i doc. dr. sc. Ivan Puzek predstavili rezultate prikupljenje anketnim upitnicima u sklopu projekta „Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima“. Putem linka možete pogledati snimku događaja.

 


Datum: 19. prosinca 2022.

 

Naslov: Održan sastanak projektnog tima 

 

Održao se sastanak projektnog tima u svrhu planiranja sljedeće dvije faze terenskog istraživanja, odnosno mrežnog i kvalitativnog prikupljanja podataka. Voditelj istraživanja dr. sc. Dražen Cepić i asistent mag. soc. Mislav Škacan prikazali su idejni plan ove dvije faze istraživanja te su zajedno sa ostalim članovim projektnog tima dogovorili daljnje korake u svrhu pripreme za odlazak na teren. Prikupljanje podataka planira se u trećoj godini projekta. Osim ove teme, projektni tim je raspravljao o drugim administrativno-operativnim temama vezanim uz projekt poput organizacije sastanka sa međunarodnim stručnjacima tokom veljače 2023. godine. 

 


Datum: 14. studenog 2022.

 

Naslov: Sudjelovanje u radu ekspertne radne grupe Znanstvenog, tehničkog i gospodarskog odbora za ribarstvo (STECF) Europske komisije

 

Doc.dr.sc. Dražen Cepić je od 7. do 11. studenog 2022. sudjelovao u radu ekspertne radne grupe Znanstvenog, tehničkog i gospodarskog odbora za ribarstvo (STECF) Europske komisije. Petodnevni sastanak je bio održan na temu “Social data in EU fisheries”, pri čemu je ekspertna grupa raspravljala o različitim dimenzijama prikupljanja podataka o ribarstvu na razini zemalja članica EU, kao što su integracija društvenih i ekonomskih aspekata odnosno daljnji razvoj socijalnih indikatora u godišnjim i višegodišnjim izvještajima. Rad uložen u razvoj istraživačkih instrumenata u okviru HRZZ projekta “Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima” na ovaj način informira prikupljanje podataka u europskom ribarstvu.

 


Datum: 18. listopada 2022.

 

Naslov: Studijski boravak doc. dr. sc. Dražena Cepića na Stockholm Resilience Centre u Švedskoj

 

Doc.dr.sc. Dražen Cepić proveo je tjedan dana na studijskom boravku na Stockholm Resilience Centre. U okviru istraživačkog posjeta je održao predavanje „Conflict and cooperation in Adriatic fisheries” i kraću prezentaciju projekta na tjednom sastanku Centra; sudjelovao u radu dvaju radnih grupa (“Co-evolutionary dynamics of social-ecological systems/SES-LINK” i “Interacting Complexities”); te održao individualne sastanke s doktorandima, poslijedoktorandima i istraživačima koji rade na istraživanju socijalnih i socio-ekoloških aspekata ribarstva.

 

 


Datum: 4. listopada 2022.

 

Naslov: Održana radionica naslova "Analiza društvenih mreža i njena primjena u istraživanjima ribarstva" za članove projektnog tima

 

Održala se radionica na kojoj je voditelj istraživanja dr. sc. Dražen Cepić predstavio korištenje metode analize društvenih mreža u istraživanjima ribarstva. Članovi tima su nakon toga zajedno raspravljali o mogućim primjenama na predmetno istraživanje u kontekstu Jadrana. Dogovoreni su daljnji koraci te smjerovi za razradu nacrta sljedeće faze istraživanja. 

 

 


 

Datum: 30. lipnja 2022.

 

Naslov: Održan sastanak projektnog tima 

 

Održao se sastanak projektnog tima na kojem su, između ostalog, analizirani rezultati terenskog i on-line prikupljanja podataka putem upitnika. Podaci su se prikupljali diljem Jadrana, u ribarskim lukama i okolici. Članovi tima su prezentirali svoj rad te su dogovoreni sljedeći koraci u istraživanju. Započete su pripreme za aktivnosti publiciranja radova te su dogovoreni prvi koraci u svrhu izrade nacrta kvalitativnog dijela istraživanja. Na kraju, raspravljalo se o organizaciji radionice sa međunarodnim stručnjacima.

 


 

Datum: 26. svibnja 2022.

 

Naslov: Na 23. Danima psihologije u Zadru održano izlaganje "Ribarstvo kao način života: kako žive ribari i ribolovci u Hrvatskoj?"

 

U sklopu 23. Dana psihologije u Zadru koje organizira Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, održano je izlaganje naslova: "Ribarstvo kao način života: kako žive ribari i ribolovci u Hrvatskoj?". Doktorand na SOCFISH projektu, mag. soc. Mislav Škacan, izložio je preliminarne podatke iz anketnog istraživanja koje se provodi u sklopu projekta. Izlaganje je održano na simpoziju: Pomorstvo i ribarstvo - individualne, organizacijske, obiteljske i društvene odrednice.

 

   

 


 

Datum: 6. ožujka 2022.

 

Naslov: Projekt SOCFISH predstavljen u emisiji More na HRT-u

 

Emisija More koju emitira Hrvatska radiotelevizija, pripremila je reportažu o projektu. U reportaži govore voditelj projekta dr. sc. Dražen Cepić te suradnici: konzultant Danijel Kanski, mag. soc. Mislav Škacan i dr. sc. Branko Ančić. Reportaža izvještava o osnovnim ciljevima i planovima projekta te se najavljuje provođenje terenskih anketnih upitnika u lukama na Jadranu. Također, ukazuje se na neke osnovne probleme u ribarstvu na Jadranu. Reportažu možete pogledati putem linka

 


 

Datum: 28. veljače 2022.

 

Naslov: Voditelj projekta dr. sc. Dražen Cepić gostovao u emisiji Pomorska večer Radio Zadra

 

Emisija Pomorska večera Radia Zadar pripremila je reportažu o SOCFISH projektu. Istraživanje je predstavio voditelj projekta dr. sc. Dražen Cepić koji je slušatelje upoznao sa svojim dosadašnjim iskustvom, članovima tima, svrhom i ciljem istraživanja te trenutnim i planiranim fazama istraživanja. Reportažu možete poslušati putem linka u trećem dijelu emisije. 

 


 

Datum: 28. veljače 2022.

 

Naslov: Pokrenuto pilot istraživanje u svrhu pripreme upitnika za anketno istraživanje 

 

U svrhu finalne dorade upitnika koji će se koristiti za anketno istraživanje, započela je pilot studija na raznim lokacijama diljem Jadrana. Cilj pilot studije je provjera i dorada cijelog upitnika na temelju povratnih informacija relevantnih aktera, odnosno ispitanika. Članovi tima intervjuiraju razne kategorije ribara: 1) veliki gospodarski ribolov 2) mali gospodarski ribolov 3) mali obalni ribolov te 4) rekreativno-sportski ribolov. Nakon dovršetka upitnika, podaci će se prikupljati na području cijelog Jadrana, u 20-tak različitih luka te se ciljana populacija sastoji od čak 300 ispitanika. Osim terenskog prikupljanja podataka, isti će se prikupljati i putem on-line verzije upitnika. 

 


 

Datum: 17. veljače 2022. - 18. veljače 2022.

 

Naslov: Održana dvodnevna radionica projektnog tima na kojoj su sudjelovali i međunarodni stručnjaci

 

Na Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru, održana je radionica u okviru projekta na kojoj su sudjelovali i strani stručnjaci. Pored članova tima: Danijela Kanskog, Branka Ančića s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, Mislava Škacana, Svena Marcelića, Ivana Puzeka i Dražena Cepića s Odjela za sociologiju, Bosiljke Mustać i Brune Petani s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu i Marija Katića s Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru; na radionici su sudjelovali i strani stručnjaci: Fiona Nunan sa Sveučilišta u Birminghamu, Gonzalo Rodriguez Rodriguez sa Sveučilišta Santiago de Salamanca i Karlijn van den Broek, docentica sa Sveučilišta u Utrechtu.

 

 


 

Datum: Prosinac 2021.

 

Naslov: Lanterna izvještava o SOCFISH projektu

 

U 12. broju časopisa Lanterna, glasniku Sveučilišta u Zadru, objavljen je članak naslova "Sociološko istraživanje ribarstva kao novo i vrijedno znanstveno područje" koji govori o SOCFISH projektu. U članku se iznose osnovne informacije o projektu, istraživačkom timu, sažeto se izvještava o odrađenim aktivnostima te predstavljaju sljedeće faze projekta. Članak je dostupan na:
 https://morepress.unizd.hr/journals/index.php/lanterna/issue/view/349/41


 

Datum: 16. prosinca 2021. - 17. prosinca 2021.

 

Naslov: Održan dvodnevni sastanak projektnog tima te predstavljanje projekta za javnost

 

Na Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru održao se dvodnevni sastanak projektnog tima. Predstavljen je dosadašnji rad te su dogovoreni sljedeći koraci u istraživanju. Također, započete su aktivnosti za zadnje razdoblje prve godine projekta i radionicu sa međunarodnim stručnjacima koja će se održati u veljači 2022. godine. U sklopu dvodnevnog sastanka, projekt je predstavljen javnosti u okviru Otvorenih dana sociologije koji su održani na Odjelu. Predstavljanje projekta prepoznato je i u medijima te više čitajte na poveznicama:

 

https://ezadar.net.hr/dogadaji/4160062/drazen-cepic-ribarstvo-kroz-projekt-socfish-postaje-novo-i-vrijedno-podrucje-socioloskog-istrazivanja/

 

http://www.057info.hr/vijesti/2021-12-17/novi-pogled-na-hrvatsko-ribarstvo-i-njegovu-odrzivost

 

       

 

 


 

Datum: 07. prosinca 2021.

 

Naslov: Sudjelovanje voditelja projekta na radionici “Jačanje kapaciteta dionika sektora zaštite prirode i ribarstva
o modelu zajedničkog upravljanja u ribarstvu"

 

Doc.dr.sc. Dražen Cepić je 6. i 7. prosinca 2021. sudjelovao na radionici “Jačanje kapaciteta dionika sektora zaštite prirode i ribarstva o modelu zajedničkog upravljanja u ribarstvu" koju su u Sv. Roku organizirali WWF Adria i Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce. U okviru radionice održao je i prezentaciju "Sociološki pristupi zajedničkog upravljanju".


 

Datum: 08. listopada 2021.

 

Naslov: Održan radni sastanak istraživačkog tima

 

Istraživački tim okupio se na radnom sastanku na kojem je prezentiran i analiziran dosadašnji rad. Dogovoreni su radni paketi te termini sastanaka za sljedeće projektno razdoblje koje traje do 21.02.2022.


 

Datum: 08. ožujka 2021.

 

Naslov: Održan kickoff sastanak projekta "Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje
jadranskim ribolovnim resursima".

 

Istraživački tim okupio se na kickoff sastanku projekta.


 

Datum: 29. siječnja 2021.

 

Naslov: Odobren je projekt "Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim
ribolovnim resursima"

 

Na natječaju Hrvatske zaklade za znanost za Uspostavne istraživačke projekte UIP-2020-02, za financiranje je odobren projekt "Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima". Projekt će se provesti na Odjelu za sociologiju pod vodstvom doc.dr.sc. Dražena Cepića, a u istraživačkoj skupini sudjeluju doc.dr.sc. Ivan Puzek, doc.dr.sc. Sven Marcelić i doc.dr.sc. Željka Tonković s Odjela za sociologiju, doc.dr.sc. Mario Katić s Odjela za etnologiju i antropologiju te dr.sc. Bruna Petani i izv.prof. Bosiljka Mustač s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu. Od suradnika izvan Sveučilišta u Zadru, u istraživačkoj grupi sudjeluju doc.dr.sc. Branko Ančić s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu te dipl.ing. Danijel Kanski iz WWF Adria. Projekt započinje s provedbom 22.2.2021. te traje do 21.2.2026. godine, s ukupnim iznosom projektnog budžeta od 1.418.705,00 KN.