Odjel za sociologiju suorganizira izložbu "Jutros sam stala"

Od ponedjeljka, 28.3. do petka 8.4.2022. u prostoru Gradske knjižnice Zadar možete posjetiti izložbu "Jutros sam stala" kojoj je cilj osvještavanje javnosti o nesrazmjernom teretu neplaćenog kućanskog rada koji još uvijek dominantno obavljaju žene. Rezultati niza istraživanja, pokazuju da velika većina tog posla pada na leđa žena.

Izložbu je osmislila Mreža ''Četvrta smjena - nevidljivi rad'' u sklopu projekta "Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske - prostori promjene" čija je nositeljica udruga B.a.B.e. - Budi aktivna. Budi emancipiran. Partneri na projektu su Grad Novska, Vukovarsko-srijemska županija, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter, Udruga 'HERA' Križevci - Za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Centar za građanske inicijative Poreč, Ženska udruga "IZVOR", Hrvatska udruga poslovnih žena Krug, Domine - organizacija za promicanje ženskih prava, Prostor rodne i medijske kulture K-Zona i Mreža mladih Hrvatske.

Odjel za sociologiju Sveučilišta u Zadru vodi znanstvenu dionicu projekta, gdje uz pregled literature i relevantnih europskih i hrvatskih javnih politika, provodi i ciklus fokusnih grupa i dubinskih intervjua. Uz to, Odjel za sociologiju je već proveo anketna istraživanja na nacionalno reprezentativnom uzorku od 3600 roditelja malodobne djece te na nacionalno reprezentativnom
uzorku 400 mladih u dobi od 24 do 35 godina. Preliminarni rezultati istraživanja na uzorku 3600 roditelja s djecom pokazuju kako pomaci u preraspodjeli kućanskog rada među partnerima u značajnoj mjeri tek deklarativni. Iako se 80% ispitanika slaže kako bi muškarci i žene trebali potpuno ravnopravno podijeliti sve kućanske poslove, 82% žena i tek 23% muškaraca svakodnevno priprema hranu, a 86% žena i 29% muškaraca svakodnevno pere suđe. Također, iako se 70% ispitanika slaže s uvođenjem obaveznog roditeljskog dopusta za očeve, ali su samo u 8% kućanstava očevi koristili roditeljski dopust.