Objavljen članak u časopisu British Journal of Sociology

Mr. sc. Mirko Petrić i doc. dr. sc. Željka Zdravković, u suautorstvu s izv. prof. Predragom Cvetičaninom (Univerzitet u Nišu), prof. dr. sc. Ingom Tomić-Koludrović i dr. Adrianom Leguinom (Loughborough University, UK) objavili su članak "From occupational to existential class: How to analyze class structure in hybrid societies (The case of Serbia)" („Od klase temeljene na zanimanjima do egzistencijalne klase: kako analizirati klasnu strukturu u hibridnim društvima (slučaj Srbije)“), u uglednom međunarodnom časopisu British Journal of Sociology.
Članak donosi model višedimenzionalnog proučavanja klase, primjenjiv u tzv. „hibridnim društvima“, koje autori definiraju kao ona u kojima se mehanizmi tržišne eksploatacije miješaju s mehanizmima društvenog isključivanja. Analizirani empirijski podaci prikupljeni su unutar projekata “Životne strategije i strategije preživljavanja kućanstava i pojedinaca u društvima jugoistočne Europe” (Švicarska nacionalna zaklada za znanost - IZ73Z0_152626)  te „Zatvaranje jaza između formalnih i neformalnih ustanova na Balkanu“ (Obzor 2020, projekt br. 693537).
Završno pisanje članka obavljeno je u okviru projekta bilateralne znanstvene suradnje „Razvijanje višedimenzionalnog modela istraživanja društvenih nejednakosti“ (2019.-2022.), koji financiraju Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Objava članka s rezultatima primjene razvijenog modela na Hrvatsku uslijedit će početkom 2022. godine.

Članku se može pristupiti ovdje.

Izvor slike